Езопрекс (Esoprex) 10 мг, 60 таблеток

Виробник: Zentiva
Наявність: В наявності
Ціна: 880 грн.
720 грн.

Кількість: - +
   - або -   

ЕЗОПРЕКС (EZOPREX®)
 

Склад:
діюча речовина: есциталопрам;
1 таблетка містить есциталопраму 10 мг або 15 мг (у формі есциталопраму оксалату);
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, натрію кроскармелоза, кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат, гіпромелоза, титану діоксид (Е 171), макрогол 400.
Лікарська форма. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Антидепресанти. Код АТС N06A B10.
Клінічні характеристики.
Показання.

Лікування великих депресивних епізодів, панічних розладів з або без агорафобії, соціальних тривожних розладів (соціальна фобія), генералізованих тривожних розладів, обсесивно-компульсивних розладів.
Протипоказання.
Гіперчутливість до есциталопраму або до будь-якої з допоміжних речовин препарату.
Одночасне застосування препарату з неселективними незворотними інгібіторами моноаміноксидази (інгібіторами МАО) протипоказане у зв’язку з ризиком розвитку серотонінового синдрому зі збудженням, тремором, гіпертермією та іншими симптомами.
Одночасне лікування пімозидом.
Комбіноване застосування есциталопраму та зворотних інгібіторів MAO-A (наприклад моклобеміду) або зворотного неселективного інгібітору МОА лінезоліду протипоказане у зв’язку з ризиком розвитку серотонінового синдрому.
Спосіб застосування та дози.
Безпека застосування препарату у добових дозах, що перевищують 20 мг, продемонстрована не була.
Езопрекс призначають один раз на добу, приймають незалежно від прийому їжі.
Великі депресивні епізоди
Звичайна доза становить 10 мг один раз на добу. Залежно від індивідуальної відповіді пацієнта доза може бути збільшена до максимальної – 20 мг на добу.
Зазвичай для настання антидепресивного ефекту необхідно 2-4 тижні. Після зникнення симптомів лікування необхідно продовжувати протягом принаймні 6 місяців для закріплення ефекту.
Панічний розлад з агорафобією або без неї
Протягом першого тижня лікування рекомендується застосовувати препарат у початковій дозі 5 мг, після чого доза збільшується до 10 мг на добу. У подальшому доза може бути збільшена до максимальної – 20 мг на добу, залежно від індивідуальної відповіді пацієнта.
Максимальний ефект досягається приблизно через 3 місяці лікування. Лікування продовжується протягом кількох місяців і залежить від тяжкості захворювання.
Соціальний тривожний розлад
Звичайна доза становить 10 мг один раз на добу. Зазвичай для полегшення симптомів необхідно 2-4 тижні. У подальшому, залежно від індивідуальної відповіді пацієнта, доза може бути знижена до 5 мг або збільшена до максимальної – 20 мг на добу.
Соціальний тривожний розлад – це захворювання із хронічним перебігом, і для закріплення ефекту необхідно продовжувати лікування протягом 12 тижнів. Довгострокове лікування пацієнтів, які відповідають на цей препарат, вивчалося протягом 6 місяців, і доцільність такого лікування може бути зважена індивідуально з метою попередження рецидиву; при цьому через регулярні проміжки часу необхідно повторно оцінювати переваги цієї терапії.
Соціальний тривожний розлад – це чітко визначений діагностичний термін для позначення специфічного розладу, який не слід плутати з надмірною сором’язливістю. Фармакотерапія показана лише у тому випадку, якщо цей розлад значно заважає професійній діяльності та соціальній активності.
Значення такого лікування порівняно з когнітивно-поведінковою терапією не оцінювалося. Фармакотерапія є однією зі складових загальної стратегії лікування пацієнта.
Генералізований тривожний розлад
Початкова доза становить 10 мг один раз на добу. Залежно від індивідуальної відповіді пацієнта доза може бути збільшена до максимальної – 20 мг на добу.
Довгострокове лікування пацієнтів, які відповідають на цей препарат, вивчалося протягом 6 місяців із застосуванням дози 20 мг на добу. Переваги лікування та дозу препарату необхідно повторно оцінювати через регулярні проміжки часу (див. розділ «Фармакодинаміка»).
Обсесивно-компульсивний розлад
Початкова доза становить 10 мг один раз на добу. Залежно від індивідуальної відповіді пацієнта доза може бути збільшена до максимальної – 20 мг на добу.
Обсесивно-компульсивний розлад – це хронічне захворювання, і пацієнтів необхідно лікувати протягом достатньо тривалого періоду часу, щоб впевнитися у зникненні симптоматики.
Переваги лікування та дозу препарату необхідно повторно оцінювати через регулярні проміжки часу (див. розділ «Фармакодинаміка»).
Пацієнти літнього віку (> 65 років)
Слід зважити доцільність застосування початкової дози препарату, що дорівнює половині звичайної рекомендованої дози, та більш низької максимальної дози (див. розділ «Фармакокінетика»). Рекомендована добова доза для літніх людей дорівнює 5 мг. Залежно від індивідуальної чутливості та тяжкості депресії добова доза може бути збільшена до максимальної – 10 мг на добу.
Ефективність Езопрексу при соціальному тривожному розладі у пацієнтів літнього віку не оцінювалася.
Діти (<18 років)
Езопрекс не слід застосовувати для лікування дітей.
Порушення функції нирок
У пацієнтів з легкою або помірною нирковою дисфункцією коригування дози препарату не потрібне. У пацієнтів з тяжкою нирковою дисфункцією (CLCR менше ніж 30 мл/хв) рекомендується застосовувати препарат з обережністю (див. розділ «Фармакокінетика»).
Порушення функції печінки
У пацієнтів з легкою або помірною печінковою дисфункцією протягом перших двох тижнів лікування рекомендується застосування початкової дози 5 мг на добу. Залежно від індивідуальної відповіді пацієнта доза може бути збільшена до максимальної – 10 мг на добу. У пацієнтів з тяжкою печінковою дисфункцією рекомендовано застосовувати препарат з обережністю і дуже обережно титрувати його дозу (див. розділ «Фармакокінетика»).
Знижена активність цитохрому ізоферменту CYP2C19
Для пацієнтів зі слабкою активністю ізоферменту CYP2C19 рекомендована початкова доза протягом перших двох тижнів лікування становить 5 мг на добу. Залежно від індивідуальної відповіді пацієнта доза може бути збільшена до максимальної – 10 мг на добу (див. розділ «Фармакокінетика»).
Припинення лікування
Слід уникати різкої відміни препарату. При припиненні лікування есциталопрамом необхідно поступово знижувати дозу протягом принаймні 1-2 тижнів, щоб зменшити ризик появи симптомів відміни (див. розділи «Побічні реакції» та «Особливості застосування»). Якщо після зниження дози або відміни препарату з’являються симптоми, які не переносяться пацієнтом, може бути зважена доцільність повернення до раніше призначеної дози препарату. У подальшому лікар може продовжити зниження дози, але у більш поступовому режимі.
Побічні реакції.
Побічні реакції розвиваються найчастіше протягом першого або другого тижня терапії, зазвичай їх частота та інтенсивність поступово зменшуються при подальшому лікуванні.
Нижче перераховані (за категоріями «Система-орган-клас» та за частотою) побічні реакції на лікарський засіб, відомі для всіх селективних інгібіторів зворотнього нейронального захвату серотоніну (СІЗЗС), а також про які повідомлялося на тлі прийому есциталопраму у плацебо-контрольованих клінічних дослідженнях або інформація про які надходила у спонтанних повідомленнях протягом постмаркетингового періоду.
Частота надана за даними клінічних досліджень; ці цифри наведені без поправок на плацебо. Частота побічних явищ визначалася наступним чином: дуже часто (≥1/10); часто (від ≥ 1/100 до < 1/10); нечасто (від ≥ 1/1000 до < 1/100); рідко (від ≥ 1/10 000 до < 1/1000); дуже рідко (< 1/10 000); частота невідома (неможливо оцінити за наявними даними).
1) Про випадки суїцидальних думок та суїцидальної поведінки повідомлялося на тлі терапії есциталопрамом або у ранні терміни після відміни цього препарату.
2) Такі випадки відомі для засобів усього класу СІЗЗС.
Про випадки пролонгації інтервалу QT повідомлялося під час медичного застосування переважно у пацієнтів з існуючим серцевим захворюванням. В одному з досліджень серед здорових добровольців в середньому відхилення інтервалу QTc від початкового рівня становило 4,3 мс при застосуванні 10 мг на добу та 10,7 мс – при застосуванні 30 мг/добу.
Епідеміологічні дослідження, переважно серед пацієнтів віком від 50 років, продемонстрували підвищений ризик переломів кісток при застосуванні трициклічних антидепресантів або препаратів класу СІЗЗС. Механізм цього явища невідомий.
Симптоми відміни, які з’являються при припиненні лікування
Відміна СІЗЗС/ІЗЗСН (особливо раптова) зазвичай призводить до виникнення симптомів відміни. Найбільш часто при цьому повідомлялося про такі реакції, як запаморочення, порушення чутливості (в тому числі парестезія та відчуття удару електричним струмом), порушення сну (в тому числі безсоння та дуже яскраві сновидіння), збудження або тривожність, нудота та/або блювання, тремор, сплутаність свідомості, підвищена пітливість, головний біль, діарея, відчуття посиленого серцебиття, емоційна нестабільність, дратівливість та порушення зору. Як правило, ці явища легкі або середньої тяжкості та минають самостійно, але у деяких пацієнтів вони можуть бути тяжкими та/або пролонгованими. У зв’язку з цим при відсутності потреби у подальшому застосуванні есциталопраму рекомендується відміняти препарат поступово, знижуючи його дозу протягом 1-2 тижнів.
Передозування.
Прояви токсичності
Клінічні дані з передозування есциталопрамом наразі дотепер обмежені.  Багато випадків спричинено одночасним передозуванням інших лікарських засобів. Для більшості випадків передозування повідомлялося про легкі симптоми або про відсутність симптоматики. Повідомлення про летальні наслідки передозування есциталопрамом є винятковими; у більшості випадків мало місце також передозування супутніх лікарських засобів. Прийом есциталопраму у дозах від 400 до 800 мг (у випадку передозування лише цього препарату) переносився без жодних тяжких симптомів.
Симптоми
Симптоми, які спостерігалися у зареєстрованих випадках передозування есциталопраму, були пов’язані, головним чином, із центральною нервовою системою (в діапазоні від запаморочення, тремору та збудження до рідкісних випадків розвитку серотонінового синдрому, судом та коми), шлунково-кишковою системою (нудота/блювання) та серцево-судинною системою (артеріальна гіпотензія, тахікардія, подовження інтервалу QT та аритмія), а також зі станами порушення водно-електролітного балансу (гіпокаліємія, гіпонатріємія).
Лікування
Специфічний антидот до цього препарату відсутній. Необхідно забезпечити та підтримувати прохідність дихальних шляхів, належну оксигенацію та дихальну функцію. Слід зважити доцільність промивання шлунка та застосування активованого вугілля. Промивання шлунка повинно бути виконане якомога раніше після перорального прийому препарату. Рекомендоване моніторування функції серця та основних показників життєдіяльності, а також загальні симптоматичні підтримуючі заходи.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Вагітність
Дотепер доступні лише обмежені клінічні дані щодо застосування есциталопраму вагітним.
Езопрекс не слід застосовувати під час вагітності, за винятком випадків, коли таке лікування чітко показане, та може призначатися лише після ретельного зважування співвідношення «ризик/користь».
Слід здійснювати нагляд за новонародженими, якщо мати продовжувала приймати Езопрекс на пізніх термінах вагітності, особливо у третьому триместрі. Слід уникати раптової відміни препарату під час вагітності.
Після прийому жінкою на пізніх термінах вагітності СІЗЗС/ІЗЗСН у новонародженого можуть виникнути наступні симптоми: респіраторний дистрес-синдром, ціаноз, апное, судоми, нестабільність температури тіла, затруднене годування, блювання, гіпоглікемія, гіпертонус, гіпотонус, гіперрефлексія, тремор, підвищена нервово-рефлекторна збудливість, дратівливість, апатичність, постійний плач, сонливість та порушення сну. Ці симптоми можуть обумовлюватися серотонінергічними ефектами або бути симптомами відміни. У більшості випадків ускладнення розвиваються негайно після народження або незабаром після нього (до 24 годин).
Епідеміологічні дані засвідчили те, що застосування СІЗЗС вагітним може підвищувати ризик стійкої легеневої гіпертензії у новонароджених (до 5 випадків на 1000 вагітних за даними спостережень). У загальній популяції виникає від 1 до 2 випадків на 1000 вагітних.
Період годування груддю
Есциталопрам проникає у грудне молоко людини, тому годування груддю при лікуванні препаратом не рекомендується.
Діти.
Езопрекс не слід застосовувати для лікування дітей. У ході клінічних досліджень у дітей, які лікувалися антидепресантами, найчастіше спостерігалися такі побічні реакції, як суїцидальна поведінка (спроби суїциду та суїцидальні думки) і прояви ворожості (переважно агресивність, опозиційна поведінка та гнів), порівняно з пацієнтами, які отримували плацебо. Якщо у зв’язку з клінічною потребою все ж приймається рішення про застосування препарату, слід ретельно наглядати за таким пацієнтом на предмет появи суїцидальної симптоматики. Крім того, дотепер відсутні дані з безпечки довгострокового лікування дітей стосовно росту, статевого дозрівання та когнітивного і поведінкового розвитку.
Особливості застосування.
Парадоксальна тривога
У деяких пацієнтів з панічним розладом на початку лікування антидепресантами можуть посилюватися симптоми тривожності. Ця парадоксальна реакція зазвичай зникає протягом двох тижнів при продовженні лікування. Для зменшення ризику прояву анксіогенного ефекту рекомендується застосування низької початкової дози.
Судоми
Цей лікарський засіб слід відміняти в усіх пацієнтів, у яких виникають судоми.
Застосування СІЗЗС слід уникати у пацієнтів з нестабільною епілепсією, а для пацієнтів з контрольованою епілепсією показаний ретельний нагляд. СІЗЗС необхідно відмінити, якщо буде спостерігатися збільшення частоти розвитку судом.
Манія
У пацієнтів з манією/гіпоманією в анамнезі СІЗЗС слід застосовувати з обережністю.
СІЗЗС слід відміняти в усіх пацієнтів, у яких розпочинається маніакальний стан.
Цукровий діабет
У пацієнтів з цукровим діабетом лікування СІЗЗС може вплинути на контроль глікемії (обумовити гіпоглікемію або гіперглікемію). Може виникнути необхідність у коригуванні доз інсуліну та/або пероральних цукрознижувальних препаратів.
Суїцид/суїцидальні думки або клінічне погіршення
Депресія асоційована з підвищеним ризиком суїцидальних думок, самотравмування та суїциду (суїцидальних дій та проявів). Цей ризик утримується, поки не настає стійка ремісія. Оскільки покращання може не настати протягом перших тижнів лікування чи пізніше, слід здійснювати ретельний нагляд за пацієнтами, поки не настане таке покращання. Загальний клінічний досвід свідчить про те, що ризик суїциду може зростати у ранні фази одужання.
Інші психічні порушення, з приводу яких призначається есциталопрам, також можуть асоціюватися зі зростанням ризику суїцидальних дій та проявів. Крім того, ці порушення можуть існувати одночасно з великим депресивним розладом. У зв’язку з цим при лікуванні пацієнтів з іншими психічними порушеннями показані такі ж запобіжні заходи, як і при лікуванні пацієнтів із великим депресивним розладом.
Відомо, що в пацієнтів із суїцидальними діями та проявами або у пацієнтів з вираженими суїцидальними думками до початку лікування існує підвищений ризик суїцидальних думок або спроб суїциду, і за такими пацієнтами під час лікування повинен здійснюватися ретельний нагляд. Метааналіз даних плацебо-контрольованих клінічних досліджень з вивчення антидепресантних лікарських засобів у дорослих пацієнтів з психічними розладами продемонстрував підвищений ризик суїцидальної поведінки на тлі прийому антидепресантів порівняно з плацебо у пацієнтів віком до 25 років.
Медикаментозна терапія таких пацієнтів, особливо з підвищеним ризиком, повинна супроводжуватися ретельним наглядом, особливо на ранніх стадіях лікування та після змін дози.
Пацієнтів (та осіб, які здійснюють нагляд за пацієнтами) слід попередити про необхідність відстеження появи будь-яких ознак клінічного погіршення, суїцидальної поведінки або суїцидальних думок, а також незвичайних змін поведінки, і негайного звернення за медичною допомогою при виникненні таких симптомів.
Акатизія/психомоторний неспокій
Застосування СІЗЗС/ІЗЗСН (інгібіторів зворотного захоплення серотоніну/норадреналіну) було асоційоване з розвитком акатизії, що характеризується суб’єктивно неприємним або виснажуючим неспокоєм та потребою постійно рухатися, які часто супроводжуються нездатністю спокійно сидіти або стояти. Ризик розвитку таких явищ найвищий у кілька перших тижнів лікування. У пацієнтів, у яких з’являється така симптоматика, збільшення дози може бути шкідливим.
Гіпонатріємія
У рідкісних випадках на тлі застосування СІЗЗС повідомлялося про розвиток гіпонатріємії (ймовірно, обумовленої синдромом неадекватної секреції антидіуретичного гормону), яка зазвичай зникає після відміни препарату. У пацієнтів з підвищеним ризиком цього ускладнення, наприклад у пацієнтів літнього віку, пацієнтів із цирозом печінки або у пацієнтів, які одночасно приймають лікарські засоби, що можуть викликати гіпонатріємію, слід дотримуватися обережності.
Геморагічні явища
Надходили повідомлення про виникнення на тлі застосування СІЗЗС геморагічних явищ з боку шкіри, таких як екхімози та пурпура. У пацієнтів, які приймають СІЗЗС, особливо разом із пероральними антикоагулянтами чи з лікарськими засобами, які порушують функцію тромбоцитів (наприклад, атипові антипсихотики та фенотіазіни, більшість трициклічних антидепресантів, ацетилсаліцилова кислота та нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), тиклопідин та дипіридамол), а також у пацієнтів з відомою схильністю до кровотеч/крововиливів рекомендується дотримуватися обережності.
ЕСТ (електросудомна терапія)
Дотепер досвід одночасного застосування СІЗЗС та ЕСТ обмежений, у зв’язку з чим при такому лікуванні рекомендується дотримуватися обережності.
Серотоніновий синдром
При одночасному застосуванні есциталопраму та лікарських засобів із серотонінергічними ефектами, наприклад суматриптаном або іншими триптанами, трамадолом та триптофаном, рекомендується дотримуватися обережності.
Повідомлялося про рідкісні випадки розвитку серотонінового синдрому у пацієнтів, які приймали СІЗЗС одночасно із серотонінергічними лікарськими засобами. На розвиток цього стану може вказувати поєднання таких симптомів, як збудження, тремор, міоклонус та гіпертермія. При виникненні цього явища необхідно негайно відмінити СІЗЗС та серотонінергічний лікарський засіб та розпочати симптоматичне лікування.
Звіробій
Одночасне застосування СІЗЗС та рослинних лікарських засобів, що містять звіробій (Hypericum perforatum), може призвести до збільшення частоти розвитку побічних реакцій.
Симптоми відміни, які з’являються при припиненні лікування
Симптоми відміни, які з’являються при припиненні лікування, є частим явищем, особливо якщо препарат був відмінений раптово. У клінічних дослідженнях побічні явища, які з’являються при припиненні лікування, спостерігалися приблизно у 25 % пацієнтів, які отримували есциталопрам, і у 15 % пацієнтів, які отримували плацебо.
Ризик розвитку симптомів відміни може залежати від різних факторів, у тому числі від тривалості лікування, дози препарату та швидкості зменшення дози. Найчастіше при цьому повідомлялося про такі реакції, як запаморочення, порушення чутливості (в тому числі парестезія та відчуття удару електричним струмом), порушення сну (в тому числі безсоння та дуже яскраві сновидіння), збудження або тривожність, нудота та/або блювання, тремор, сплутаність свідомості, підвищена пітливість, головний біль, діарея, відчуття посиленого серцебиття, емоційна нестабільність, дратівливість та порушення зору. Як правило, ці симптоми були легкими або середньої тяжкості, хоча у деяких пацієнтів вони могли бути тяжкими.
Вони зазвичай виникали у кілька перших днів після відміни лікування, але були отримані повідомлення про дуже рідкісні випадки появи таких симптомів у пацієнтів, які ненавмисно пропустили прийом дози препарату. Як правило, ці симптоми минають самостійно і зазвичай зникають упродовж 2 тижнів, хоча у деяких осіб вони можуть тривати довше (2-3 місяці або більше). У зв’язку з цим при відміні лікування рекомендується поступово знижувати дозу есциталопраму протягом кількох тижнів або місяців, залежно від потреб пацієнта.
Ішемічна хвороба серця
У зв’язку з обмеженим клінічним досвідом застосування препарату у пацієнтів з ішемічною хворобою серця при такому лікуванні рекомендується дотримуватися обережності.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.
Хоча було показано, що есциталопрам не погіршує ані розумові функції, ані психомоторну діяльність, усі психоактивні лікарські засоби можуть порушувати здатність до критичного мислення або практичні навички, можуть виникати такі побічні реакції, як запаморочення, сонливість.
Пацієнтів слід попередити про потенційний ризик впливу препарату на їхню здатність керувати автотранспортом та працювати з механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Фармакодинамічні взаємодії
Препарати, одночасне застосування яких протипоказане:
Неселективні незворотні інгібітори МАО
У пацієнтів, які отримували СІЗЗС у комбінації з неселективними незворотними інгібіторами МАО, та у пацієнтів, які нещодавно припинили приймати СІЗЗС і розпочали лікування такими інгібіторами МАО, повідомлялося про випадки розвитку серйозних побічних реакцій. У деяких випадках у пацієнтів розвивався серотоніновий синдром.
Есциталопрам протипоказано застосовувати у комбінації з неселективними незворотними інгібіторами МАО. Прийом есциталопраму можна розпочати через 14 днів після відміни лікування незворотними інгібіторами МАО. Після відміни есциталопраму має минути принаймні 7 днів, перш ніж розпочинати лікування неселективними незворотними інгібіторами МАО.
Пімозид
Унаслідок взаємодії есциталопраму з низькими дозами пімозиду та посилення побічної дії останнього одночасне застосування цих препаратів протипоказане.
Селективний зворотний інгібітор МАО-А (моклобемід)
У зв’язку з ризиком розвитку серотонінового синдрому комбіноване застосування есциталопраму та інгібітору МАО-А протипоказане. Якщо така комбінація є необхідною, її застосування слід розпочинати з мінімальних рекомендованих доз препаратів та при цьому посилити клінічний нагляд за пацієнтом.
Неселективний зворотний інгібітор МАО (лінезолід)
Антибіотик лінезолід є неселективним зворотним інгібітором МАО та не повинен призначатися пацієнтам, які отримують есциталопрам. Якщо така комбінація є необхідною, вона повинна застосовуватися з прийомом мінімальних доз препаратів та під ретельним клінічним наглядом (див. розділ 4.3).
Селективний незворотний інгібітор МАО-В (селегілін)
При застосуванні препарату у комбінації із селегіліном (незворотний інгібітор МАО-В) слід дотримуватися обережності у зв’язку з ризиком розвитку серотонінового синдрому. Селегілін у дозах до 10 мг на добу включно безпечно застосовувався разом із рацемічним циталопрамом.
Препарати, одночасне застосування яких вимагає запобіжних заходів:
Серотонінергічні лікарські засоби
Одночасне застосування препарату разом із серотонінергічними лікарськими засобами (наприклад, трамадолом, суматриптаном та іншими триптанами) може призводити до розвитку серотонінового синдрому.
Лікарські засоби, які знижують судомний поріг
СІЗЗС можуть знижувати судомний поріг. При одночасному застосуванні цих препаратів з іншими лікарськими засобами, які можуть знижувати судомний поріг (такими як антидепресанти (трициклічні антидепресанти, СІЗЗС), нейролептики (фенотіазини, тіоксантени та бутирофенони), мефлохін, бупропіон та трамадол), рекомендується дотримуватися обережності.
Літій, триптофан
Надходили повідомлення про посилення ефектів СІЗЗС при їхньому застосуванні разом із літієм або триптофаном, тому одночасне застосування СІЗЗС з цими лікарськими засобами вимагає обережності.
Звіробій
Одночасне застосування СІЗЗС та рослинних лікарських засобів, що містять звіробій (Hypericum perforatum), може призвести до збільшення частоти розвитку побічних реакцій.
Геморагічні явища
При застосуванні есциталопраму у комбінації з пероральними антикоагулянтами можуть змінюватися антикоагулянтні ефекти цих засобів. У пацієнтів, які отримують пероральні антикоагулянти, слід ретельно моніторувати стан зсідання крові на початку лікування есциталопрамом або при його відміні (див. розділ «Особливості застосування»). Одночасне застосування НПЗП може посилити схильність до кровотечі.
Алкоголь
Між есциталопрамом та алкоголем не очікується жодних фармакодинамічних або фармакокінетичних взаємодій. Однак, як і для інших психотропних лікарських засобів, вживати алкоголь на тлі лікування препаратом не рекомендується.
Спільне призначення есциталопраму та омепразолу (CYP2C19 інгібітору) призводить до помірного (приблизно на 50 %) підвищення концентрації есциталопраму в плазмі крові.
Спільне призначення есциталопраму та циметидину (помірно сильний основний інгібітор ензимів) призводить до помірного (приблизно на 70 %) підвищення концентрації есциталопраму в плазмі крові.
Таким чином, при сумісному застосуванні есциталопраму з CYP2C19 інгібіторами (наприклад, омепразолом, флуоксетином, флувоксаміном, лансопразолом, тиклопідином) та з циметидином слід бути обережними, призначаючи верхні граничні дози есциталопраму. Зниження дози есциталопраму може бути необхідним залежно від клінічної оцінки.
Фармакокінетичні взаємодії
Вплив інших лікарських засобів на фармакокінетику есциталопраму
Метаболізм есциталопраму опосередковується, головним чином, CYP2C19. CYP3A4 та CYP2D6 також можуть брати деяку участь у його метаболізмі, хоча і меншою мірою. Метаболізм головного метаболіту S-DCT (деметильованого есциталопраму), судячи з усього, частково каталізується CYP2D6.
Одночасне застосування есциталопраму і омепразолу 30 мг один раз на добу (інгібітор CYP2C19) призвело до помірного (приблизно на 50 %) збільшення концентрації есциталопраму у плазмі крові.
Одночасне застосування есциталопраму і циметидину 400 мг двічі на добу (загальний ферментний інгібітор помірної потужності) призвело до помірного (приблизно на 70 %) збільшення концентрації есциталопраму у плазмі крові.
Таким чином, при застосуванні препарату разом із інгібіторами CYP2C19 (наприклад, омепразол, езомепразол, флувоксамін, лансопразол, тиклопідин) або з циметидином слід дотримуватися обережності. При одночасному застосуванні таких засобів може бути необхідним зниження дози есциталопраму залежно від результатів нагляду за побічними ефектами.
Вплив есциталопраму на фармакокінетику інших лікарських засобів
Есциталопрам є інгібітором ферменту CYP2D6. При одночасному застосуванні есциталопраму з лікарськими засобами, які метаболізуються переважно цим ферментом та мають вузький терапевтичний індекс, наприклад, такими як флекаїнід, пропафенон та метопролол (при застосуванні з приводу серцевої недостатності), або з деякими лікарськими засобами, що впливають на ЦНС та метаболізуються переважно CYP2D6, наприклад антидепресантами, такими як дезипрамін, кломіпрамін та нортриптилін, або антипсихотиками, такими як рисперидон, тіоридазин та галоперидол, рекомендується дотримуватися обережності. Може знадобитися коригування дози.
Одночасне застосування препарату з дезипраміном або метопрололом у обох випадках призводило до зростання удвічі плазмових рівнів цих двох субстратів CYP2D6.
У дослідженнях in vitro було продемонстровано, що есциталопрам також може обумовлювати невелике інгібування CYP2C19. При одночасному застосуванні лікарських засобів, які метаболізуються CYP2C19, рекомендовано дотримуватися обережності.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.

Есциталопрам – це селективний інгібітор зворотного захоплення серотоніну (5-HT), який характеризується високою афінністю до основної ділянки зв’язування. Він також зв’язується з алостеричною ділянкою транспортеру серотоніну, при цьому афінність до цієї ділянки у 1000 разів нижча.
Есциталопрам має нульову або низьку афінність до цілого ряду різних рецепторів, таких як 5-HT1A-, 5-HT2-, дофамінові D1- та D2- рецептори, α1-, α2-, β-адренорецептори, гістамінові H1, мускаринові холінергічні, бензодіазепінові та опіатні рецептори.
Інгібування зворотного захоплення 5-HT є єдиним можливим механізмом дії, який може пояснювати фармакологічні та клінічні ефекти есциталопраму.
Фармакокінетика.
Абсорбція
Абсорбція препарату є майже повною та не залежить від прийому їжі. (середній час до досягнення максимальної концентрації (середній Tmax) при багаторазовому прийомі препарату становить 4 години). Як і для рацемічного циталопраму, абсолютна біодоступність есциталопраму очікується на рівні 80 %.
Розподіл
Уявний  об’єм  розподілу   (Vd,β/F)   після  перорального прийому  препарату  становить 12-26 л/кг. Зв’язування з білками плазми крові для есциталопраму та для його основних метаболітів становить менше 80 %.
Біотрансформація
Есциталопрам метаболізується у печінці до деметильованого і дидеметильованого метаболітів. Обидва ці метаболіти є фармакологічно активними. При багаторазовому прийомі препарату середні концентрації деметильованого та дидеметильованого метаболітів зазвичай становлять відповідно 28-31 % і <5 % від концентрації есциталопраму. Біотрансформація есциталопраму до деметильованого метаболіту опосередковується переважно CYP2C19. Можлива деяка участь у цьому процесі ферментів CYP3A4 та CYP2D6.
Елімінація
Період напіввиведення (t½ β) при багаторазовому прийомі препарату становить 30 годин, а плазмовий кліренс при пероральному застосуванні препарату (Cloral) становить 0,6 л/хв. Період напіввиведення основних метаболітів значно довший. Вважається, що есциталопрам і його основні метаболіти елімінуються як через печінку (метаболічний шлях елімінації), так і нирками, при цьому основна частина дози екскретується у вигляді метаболітів із сечею.
Фармакокінетика препарату лінійна. Рівноважні рівні у плазмі крові досягаються приблизно через 1 тиждень. Середні рівноважні концентрації, які становлять 50 нмоль/л (діапазон: 20-125 нмоль/л), досягаються при застосуванні добової дози 10 мг.
Пацієнти літнього віку (> 65 років)
Було показано, що в пацієнтів літнього віку есциталопрам виводиться повільніше, ніж у більш молодих пацієнтів. Системна експозиція (AUC) у здорових добровольців літнього віку приблизно на 50 % вища за таку у молодих здорових добровольців.
Порушення функції печінки
У пацієнтів з легкою або помірною дисфункцією печінки (класи А і В за шкалою Чайлд-П’ю) період напіввиведення есциталопраму був приблизно удвічі довший, ніж у осіб з нормальною функцією печінки, а експозиція – приблизно на 60 % вищою.
Порушення функції нирок
При застосуванні рацемічного циталопраму у пацієнтів з нирковою дисфункцією (CLCR 10-53 мл/хв) спостерігався довший період напіввиведення та невелике зростання експозиції. Концентрації метаболітів у плазмі крові при цьому не вивчалися, але вони можуть бути збільшеними.
Поліморфізм
Було виявлено, що у повільних метаболізаторів за ферментом CYP2C19 концентрації есциталопраму у плазмі крові удвічі вищі за такі у швидких метаболізаторів. У повільних метаболізаторів за ферментом CYP2D6 жодних значущих змін експозиції препарату не спостерігалося.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості:
для дозування 10 мг: овальні таблетки, вкриті плівковою оболонкою, білого або майже білого кольору з роздільною лінією з одного боку;
для дозування 15 мг: овальні таблетки, вкриті плівковою оболонкою, білого або майже білого кольору з роздільною лінією з одного боку.
Термін придатності. 3 роки.
Умови зберігання. Не потребує спеціальних умов зберігання.
Зберігати у недоступному для дітей місці.

Написати відгук


Ваше Ім’я:


Ваш відгук: Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.

Оцінка: Погано           Добре

Введіть код, вказаний на зображенні: